تبلیغات
آرشیو من - ده اتفاق برتر باستان شناسی جهان در سال گذشته
آرشیو من
ده اتفاق برتر باستان شناسی جهان در سال گذشته

هر روزه اتفاقاتی مختلفی در حوزه باستان شناسی رخ می دهد که باعث می شود اسرار دنیای باستان هر یک پس از دیگری افشا شود.

باستان شناسی قبل از این که یک علم کاملآ دانشگاهی به شمار رود یک هنر برای پیوند زدن یافته ها با شواهد تاریخی است . هنری که با پیوند زدن زنجیرهای کوچکی که در دنیای باستان شناسی وجود دارد باعث می شود تا پازل دیگری بر گمشده های دنیای باستان اضافه شود.

از دیگر سو شاید مهمترین اصل در علم باستان شناسی صبوری و مطالعات زیاد باستان شناسان باشد که باعث می شود این علم نسبت به دیگر علوم رنگ و رویی دیگر به خود بگیرد.

اصولآ در حوزه باستان شناسی یا مطالعات دامنه دار است و طولانی که بر روی یک محوطه تاریخی به طور متناوب و در طول مدت چند سال صورت می گیرد و یا آنکه بر اثر یک اتفاق یا کاووشی یکباره قطعه دیگری از این پازل برای بیان حقایق بیشتری از تاریخ رو می شود.

اما در میان اتفاقاتی که در حوزه باستان شناسی رخ می دهد برخی از این اتفاقات به خود شکل دیگری می گیرند و با توجه به نوع کشف و برد جهانی و مسایل دیگری که نشان از چگونگی زندگی انسانی در دوران باستان دارد از همه بیشتر جلوه می کند..

این اتفاقات که در دنیای باستان شناسی تنها هر از چند گاهی رخ می دهد و شاید در برخی موارد سالها صبر و حوصله را می طلبد در سال گذشته میلادی در ده مورد باعث شد تا شگفتی باستان شناسان و علاقه مندان به علم باستان شناسی را بر انگیزد.

این ده مورد اکتشاف که از ابتدای سال گذشته میلادی تا انتهای آن مورد بررسی قرار گرفت تا آنجا پیشرفت رفته است ، که در برخی از این موارد، روند مطالعاتی دانشمندان این حوزه را به سمت و سویی جدید تر رهنمون ساخت.


در این مطلب به اختصار به ده کاووش برتر باستان شناسان سراسر جهان اشاره شده است.

10- مردان نمکی از نوع ایرانی


کشف آخرین مرد نمکی در معدن چهر آباد زنجان یکی از مهمترین موضوعات علمی حوزه باستان شناسی جهان در سال گذشته به شمار رفت.

اوایل سال گذشته هشت نمونه از پارچه هایی که در لباس مردان نمکی استفاده شده و همچنین بافت های نرم بدن آن ها برای انجام آزمایش هایی که قدمت اجساد را مشخص کند به دانشگاه آکسفورد فرستاده شده که درانتها مشخص شد که مرد نمکی شماره 2 تقریبا همزمان با مرد شماره 1 در یک هزار و 800 سال پیش یعنی اواخر دوره اشکانی در معدن مدفون شده است..

بر خلاف تصوری که تا کنون وجود داشت نتیجه آزمایش روی مردان شماره 3و4 نیز نشان داد که آنها در حدود 500 سال پیش از مردان شماره 1و2 یعنی در حدود 2300سال پیش و نزدیک به دوره هخامنشی در اثر ریزش معدن مرده اند .

نتیجه آزمایشات حاکی از آن بود که معدن چهر آباد نخستین بار در حدود 2500 سال پیش مورد بهره برداری قرار گرفته و 2300 سال پیش برای نخستین بار ریزش کرده است .

بر اساس عقیده باستان شناسان مردان نمکی شماره 4،3و5 در نخستین ریزش معدن کشته شدند و وقتی حدود 500 سال بعد دوباره معدن به بهره برداری می رسد ،یک بار دیگر ریزش کرده و مردان شماره 1و2 را زیر آوار مدفون می کند. پیدا شدن آخرین مرد نمکی نشان داد که این مومیایی های طبیعی یکی از معدود پدیده های باستانی هستند که به واسطه قرار گرفتن در نمک حاوی اطلاعات مهمی در این زمینه هستند.


9- مقبره عجیب مصری


اما دیگر اکتشاف عجیب دنیای باستان شناسی که جنجال فراوانی را در میان محافل علمی جهان به پا کرد کشف مقبره ای غیر معمولی از ندیم یکی از فراعنه در یکی از اهرام مصر بود .

این اکتشاف که در 21 می 2007 روی داد بسیاری از باستان شناسان را شگفت زده کرد.. باستان شناسان پس از وارد شدن به این مقبره با تندیس های کوچکی از انسان ها روبرو شدند که هر یک به کاری مشغول بودند.

تندیسی مشغول درست کردن نان بود و تندیسی دیگر کارگرانی را نشان می داد که در در حال حمل بار بودند .کشف این تندیس های کوچک در این مقبره اتفاق نامعمولی را روایت می کرد که در فرهنگ مصریان باستان در چهار هزار سال پیش وجود داشته است.فراعنه مصر اعتقادات مختلفی داشتند که اعتقاد زندگی پس از مرگ شاید مهمترین این رویاها به شمار می رفت و اهرام در واقع قصرهایی برای این زندگی دوباره آنها به شمار می آمد که با اتاقهای متعدد و لوازم مجلل آماده شده و برای فرعون خوردنی وآشامیدنی و مال و ثروت کافی در آن قرار داده می شد.اما آنکه باستان شناسان در یکی از این اهرام با مقبره ندیمی روبرو شوند که زمانی برای ایشان به خدمت مشغول بوده است نکته ای بودکه در رفتارهای مصریان باستان تاکنون به چشم نخورده است.8 - مومیای یخی دختر نوجوان

شاید یکی از اعجاب بر انگیز ترین کشفیات دنیای باستان شناسی در سال گذشته نمایش مومیایی یخی از یکی از مردمان قوم اینکا بود که یازدهم سپتامبر سال گذشته صورت گرفت.

این مومیایی یخ زده در واقع دختر نوجوانی بودکه نزدیک به پانصد سال قبل مرده بود و جسدش به طور کامل سالم مانده بود.

این مومیایی در واقع در سال 1995 توسط کوهنوردان پرویی پیدا شده بود و به مومیایی آیس‌میدن نیز مشهور است.برخی باستان شناسان معتقدند آیس میدن پرویی در واقع یک دختر 14-12 ساله‌ای است که در حدود 500 سال قبل توسط قدیسین اینکا برای خشنودی خدایانشان قربانی شد .این مومیایی پس از سالها برای اولین بار در آرژانتین به نمایش در آمد.

7- اسکلت های عشاق

اسکلت های عشاق یا اسکلت های ولنتاین دیگر کشف مهم باستان شناسان در سال گذشته بود . این دو اسکلت عصر نو سنگی که در سیزدهم فوریه سال گذشته شناخته شدند اسکلت مرد و زنی بودند که سالها بی صدا در کنار هم دفن شده بودند .

باستان شناسان پس از مطالعه روی دندان‌های این اسکلت‌ها که کاملآ‌ دست‌نخورده باقی مانده‌ بودند مشخص شد که ، این عشاق در جوانی و حدود 5 تا 6 هزار سال پیش در این گور دفن شده‌اند.

کشف این اسکلت ها از آنجا در نوع خود منحصر به فرد به شمار رفت چرا که که کشف تدفین دوتایی مربوط به عصر نوسنگی تاکنون در هیچ گزارش باستان شناسی دیده نشده است.محل دفن این اسکلت ها هنگام عملیات ساخت‌وساز یک کارخانه در حومه مانتوآ کشف شد. در کنار اسکلت‌های این زوج، باستان‌شناسان ابزار سنگی نظیر پیکان و چاقو هم یافتند.کشف این اسکلت های پر رمز و راز که در ورونای ایتالیا پیدا شدند باعث شد تا بسیاری را بر آن دارد که به این 2 اسکلت لقب اسکلت های رومئو و ژولیت را بدهند .

این موضوع در حالی بود که حتی بسیاری پا را فراتر از این موضوع گذاشتند و عقیده داشتند این اسکلت ها ، اصلآ‌متعلق به این دو معشوقه تاریخی بوده است که در ورونای ایتالیا پیدا شدند.


دلیل ایشان برای این امر آن بود که این اسکلت ها دقیقآ در جنوب مانتوآ واقع در 25 مایلی جنوب ورونا جایی که شکسپیر داستان رومئو و ژولیت خود را در آنجا خلق کرد، کشف شده است.
6- اهرام باستانی ژاپن

کشف اهرام باستانی زیر آب در ژاپن نیز یکی از کشفیات مهم باستان شناسی در سال گذشته بود که در 19 سپتامبر به وقوع پیوست.


این کشف که یکی از مهمترین کشف های چند سال اخیر در حوزه باستان شناسی تاریخی ژاپن به شمار می رود آنقدر برای دانشمندان این کشور مهم جلوه کرد که ایشان از این شهر به عنوان آتلانتیس ژاپنی یاد کردند.آتلانتیس نام قاره ای است که بنا بر افسانه ها چندین هزار سال قبل بر اثر زلزله یا جنگ به زیر آب فرو رفته است .
مهمترین سند معتبر در مورد آتلانتیس نوشته های فیلسوف معروف یونانی افلاطون است که 3000 سال پیش اطلاعات مکتوب و جالبی را در مورد آتلانتیس از خود به جا گذاشته است. به گفته افلاطون این قاره مهد تمدنی بسیار عالی و پیشرفته بوده که نه تنها در زمینه تکنولوژی بلکه در تمام شاخه های علوم و هنر در حد عالی پیشرفته بوده است .
باستان شناسان ژاپنی از این سازه های زیر آب بنام «یاناگونی جیما» یاد می کنند که در ترجمه معادل آتلانتیس ژاپنی خواهد بود.دانشمندان ‍ژاپنی معتقدند این شهر زیر آب ژاپنی نیز همانند آتلانتیس 2000 سال پیشتر بر اثر زلزله به زیر آب رفته است.


5 –اولین ساکنان روم باستان

شاید یکی دیگر از کشفیات باستان شناسان که در ردیف 10 کشف بزرگ باستانی در سال گذشته قرار می گیرد ، کشف غارهایی است که اولین بنیان گذاران روم باستان برای سکونت از این غارها استفاده می کردند.

کاووشگران در بیست و ششم ژانویه سال گذشته به طور کاملآ‌ اتفاقی به سازه هایی برخورد کردند که به عقیده آنها اولین ساکنان رم در آنجا سکنی گزیدند.

بر اساس تاریخ در بین قرون هفدهم و هجدهم قبل از میلاد مهاجرانی از آرکادی ها از آئگین به سمت جنوب ایتالیا آمدند. این گروه اولین ساکنان ایتالیا بودند. نام «ایتالوی» بعد از اینکه رومی ها این منطقه را فتح کردند، متداول شد.بر طبق افسانه ها یک زن گرگ نما از ساکنان اولیه و بنیانگذاران این رم نگهداری می کرده است که این زن افسانه ای در این منطقه زندگی کرده و در انتها نیز در آنجا مرده و به خاک سپرده شده است.
4- کشف قبر مسیح


همه چیز از یک گروه فیلم برداری شروع می شود که به دنبال قبر مسیح در بیت المقدس می گردد.تا آ»که این گروه پس از تلاش فراوان قبری را رونمایی می کنند که به گفته ایشان این قبر جسد مسیح ناصری را در دل خود پنهان داشته است.

این گروه فیلم برداری حتی پا را فراتر از این گذاشتند و در ادامه ساخت این فیلم مستند از کشف قبر همسر مسیح و پسر او در نزدیکی بیت المقدس خبر دادند.

این فیلم مستند جنجالی گرچه در دنیای خبر و رسانه ها برد فراوانی پیدا کرد اما هنوز در میان بسیاری از باستان شناسان جهانی از درجه یک کشف علمی ساقط است..

آنها معتقدند که شواهد و مدارکی که این گروه فیلم سازی برای این امر رو کرده است چندان سندیت علمی نداشته و این قبر می تواند متعلق به هر کس دیگری از جمله مسیح ناصری نیز باشد.

3- فرعون زن مصری

اما شاید یکی از شاهکارهای کشف های باستانی در سال گذشته را بایید به حساب باستان شناسانی گذاشت که پرده از اسرار زندگی تنها فرعون زن مصر باستان برداشتند.

معما در عین پیچیدگی بسیار ساده بود.کافی بود یک متخصص ژنتیک قسمتی از دندان شکسته شده یک مومیایی را که در یکی از اهرام پیدا شده بود را مورد بررسی قرار دهد تا این موضوع کلیدی شود برای تشخصی هویت فرعون « هتشپسات » ..

« هتشپسات » در واقع تنها زنی بود که در مصر باستان به تنهایی نقش ملکه و پادشاه را بازی می کرد و نزدیک به 3500 سال پیشتر چندین سال به حکمرانی در این منطقه پرداخت.

در کتاب فراعنه مصر آمده است « هتشپسات » در زمان حکومت یک دامن مردانه کوتاه به تن داشت که دم شیری از آن اویزان بود و حتی یک ریش مصنوعی طلایی هم گذاشته بود . هنگام بالا رفتن از تخت ، او خود را شاه نامید و نخستین فرعون زنی شد که تا به حال به شکل رسمی بر مصر حکومت می کرد . کاتبانی که درست نمی دانستند او را چه خطاب کنند .


معمولا حتشپسوت را " خانم اعلیحضرت " می خواندند .طی دوره بیست و یک ساله حکومت ، او توجهش را بیش از جنگ و نبرد به بازرگانی معطوف کرد .
حتشپسوت بخشی از ثروتش را برای شروع یک برنامه ساختمانی مصرف کرد . یکی از زیبا ترین معماری هایی که حتشپسوت هزینه ان را تامین می کرد ، معبد سوگواری اش بود که از سنگ اهک سفید بنا شده بود و " دیر البحری " نامیده می شد و بین رود نیل تا غرب طیوه قرار داشت .

آرامگاه حتشپسات نه یک قسمت از این بنا بود و نه به شکل فراعنه قدیمی تر به شکل هرم . بلکه بدن او همانند سایر فراعنه جدید در " دره پادشاهان " valley of the kings" در دره ای بیابانی در غرب معبدش به خاک سپرده شد .

در ان جا ، کارگران درون تخته سنگهای خارا ، تونل هایی را می کندند تا محلی مخفی برای پنهان کردن پیکر فراعنه از دست سارقان آرامگاه به وجود بیاید . فعالیت های حتشپسوت مصر را مقتدرتر و شکوهمند تر کرد .

پدر یکی از درباریان قدیمی او به نام ایننی ، حکومت او را چنین توصیف کرده است :

حتشپسات موضوعات دو سرزمین (مصر ) را براساس اندیشه هایش حل و فصل می کرد . مصر در برابر ائ یکی از اعقاب عالی خداوند و رسول او بود ، به حالت تسلیم کار می کرد ... خانم حاکم که برنامه هایش عالی بود ، هنگاه سخن گفتن هر دو منطقه ( مصر علیا و مصر سفلی ) را خشنود می کرد .2- خانه های مردمان استون هنج


از مهمترین کشفیات باستانی در سال گذشته را می توان کشف بقایای روستای 4600 ساله سازندگان استون‌هنج به نام محوطه تاریخی دورینگتن‌والز دانست که به عقیده باستان شناسان به احتمال فراوان یک روستای ابتدایی برای سکونت مردمان باستان بوده است.

ساختار زیربنایی این محوطه تاریخی نشان از وجود نشانه های نخستین زندگی روستایی ی مربوط به دوران پیش از تاریخ است که در نزدیکی استون هنج پیدا شده است.

کارشناسان معتقدند احتمال دارد که این محوطه تاریخی در واقع مقبره هایی باستانی باشد که در نزدیکی استون هنج برای انجام مراسم تشریفات و آیین های مذهبی از آن استفاده می شده است..

در این کاووش باستانی 8 خانه دراین منطقه از زیر خاک خارج شد که پس از آن باستان شناسان احتمال دادند که 25 خانه دیگر نیز در این منطقه وجود داشته باشد.

ابزار سنگی، استخوان حیوانات، پیکان و لوازم دیگر از این روستا به دست‌آمد که نشان از قدمت تاریخی این روستا دارد.

کشف بقایای خوکی که در هنگام کشته‌شدن احتمالا نه ماهه بوده است، نشان‌دهنده برگزاری جشنواره در نیمه زمستان در این منطقه است.ازنکات دیگری که در مورد این محوزه تاریخی وجود دارد و بر اهمیت آن می افزاید ، این است که استون‌هنج به جهت طلوع خورشید در اواسط تابستان و غروب خورشید در اواسط زمستان قرار گرفته است و این درحالی است که دایره چوبی سایت دورینگتن‌والز به جهت طلوع خورشید در اواسط زمستان و غروب خورشید در اواسط تابستان قرار دارد.بر اساس رای باستان شناسان دو خانه از خانه‌هایی که در این محوطه تاریخی کشف شده‌اند جدا از بقیه قرار داشته و این احتمال وجود دارد که این 2 خانه سکونتگاه سران قبیله یا محل انجام مراسم مذهبی بوده است.

1- کشف گور دسته جمعی


یکی دیگر از کشفیات باستانی که باعث شد در سال گذشته نظر بسیاری را به خویش معطوف دارد ، کشف یک گور دستجمعی از طاعون زده هایی است در جزیره کوچک قرنطینه شدگان در نزدیکی ونیز رخ داد..

این کشف که در 29 آگوست سال گذشته رخ داد باعث شد بسیاری از محققان و کاووشگران را به این منطقه باستانی بکشاند تا ایشان از نزدیک به باقیمانده های حادثه بزرگی که طاعون در اروپا به وجود آورد و به واسطه آن بسیاری از اطلاعت این بخش از تاریخ نیز دفن شد دوباره بازیابی نمایند.

در این گور دستجمعی بیش از 1500 اسکلت پیدا شد که همگی متعلق به بیمارانی است که نوع خاصی از طاعون را به نام طاعون خیارکی که همگی در جزیره ای کوچک در نزدیکی ونیز دفن شده بودند .

طاعون سیاه یا مرگ سیاه یک اپیدمی طاعون خیارکی است که کل اروپا را در سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۰ میلادی دربرگرفت. تعداد مرگ‌و‌میر از بیماری طاعون در این دوره کاملاً مشخص نیست، اما برآورد آن حدود یک‌چهارم تا پک‌سوم جمعیت اروپا، یا ۲۵ ملیون نفر طی این سه سال است.


در اواخر سال ۱۳۴۷ کشتی‌هایی که از آسیای مرکزی می‌آمدند، بیماری را در جنوا و مارسی شیوع دادند.

در تابستان سال ۱۳۴۸ طاعون در ونیز نیز شایع شد و در عرض یک سال تمام سواحل مدیترانه را فراگرفت. پس از آن، طاعون به سرعت به سمت شمال اروپا حرکت کرد و جمعیت این نواحی را، که پس از قحطی‌های پی‌در‌پی، اپیدمی‌های مختلف به علت سردی هوا و جنگ‌های طولانی به شدت در برابر هر سانحه‌ای ضعیف شده‌بودند، درهم شکست.

باستان شناسان معتقدند یا کشف این گور دستجمعی بسیاری از حلقه های فراموش شده این بخش از تاریخ باستان اروپا را که به واسطه شیوع این بیماری در بسیاری موارد پنهان مانده است را روشن خواهند کرد.


منبع: گروه آریابوم

__________________
من در همه عمر خود خواستار خیر و صلاح آدمیان بوده ام و بس نیکو است که در دل خاک که ولی نعمت بشر است بمانم . ایرانیان و یارانم را بر مزارم فرا آورید تا شریک آسودگی و سعادتم باشند و تهنیتم گویند که سرانجام ، رستگار از دنیا رفته ام و دیگر بار غصه و ادبار ندارم .

كوروش هخامنشی
مورخ آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 2 هفته پیش   #2

مورخ

استوار دوم

 مورخ آواتار ها

تاریخ عضویت : Jan 2010
محل سکونت :
سن :
نوشته ها : 496
Thanks: 204
Thanked 819 Times in 310 Posts
حالت من:
Points: 4,924, Level: 7
Points: 4,924, Level: 7 Points: 4,924, Level: 7 Points: 4,924, Level: 7
Activity: 100%
Activity: 100%
Activity: 100%
Activity: 100%
پیش فرض

سایت نشنال جئوگرافیك در گزارشی به معرفی 10 كشف باستان‌شناسی برتر سال 2009 پرداخت.

1ـ بقایای كشتی ارواح جویندگان طلا؛ این كشتی به دزدان دریایی قاره آمریكا تعلق داشته و سال‌ها پیش غرق شده است و ماه نوامبر بقایای آن كشف شد.


2ـ گنجینه طلای آنگلوساكسون‌ها؛ این گنجینه كه از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین گنجینه كشف‌شده از آنگلوساكسون‌ها یاد می‌شود، در ماه جولای در انگلیس كشف شد و شامل صدها شیء تاریخی ساخته‌شده از طلاست.


3ـ دندان‌های جواهر‌كاری‌شده؛ این دندان‌ها كه انسان را به یاد ستارگان موسیقی «هیپ هاپ» می‌اندازند، به ساكنان قاره آمریكا در 2500 سال پیش تعلق دارند و نشانگر مهارت دندان‌پزشكی ساكنان منطقه آمریكای جنوبی در هزاران سال پیش است.


4ـ مقبره یكی از پادشاه‌های پرو؛ در این مقبره كه 1500 سال قدمت دارد، آثار تاریخی متعدد از جمله جوهرات سلطنتی كشف شدند. البته شیوه ساخت این مقبره نیز منحصر‌به‌فرد است.


5ـ حجاری‌های جیمزتاون؛ این حجاری‌ها كه حدود 400 سال قدمت دارند، به شیوه‌ای غیرعادی و راز‌گونه ایجاد شده‌اند. محققان امیدوارند با بررسی آن‌ها به رسوم ساكنان كشور آمریكا در صدها سال پیش پی ببرند.


6ـ آثاری قدیمی‌تر از استون‌هنج؛ این آثار در كشور انگلیس و شامل ویرانه‌های یك معبد، دو مقبره و دیگر آثار تاریخی‌اند كه در كنار یكدیگر، دایره‌ای را تشكیل می‌دهند و سال‌ها پیش از استون‌هنج ساخته شده‌اند.


7ـ زیردریایی سامورایی؛ این زیردریایی به جنگ جهانی دوم تعلق دارد و در ماه فوریه در نزدیكی پرل هاربر پیدا شد.


كشتی دزدان دریایی؛ در این كشتی كه بقایای آن ماه مارس در سواحل كارولینای شمالی پیدا شد، آثار زیادی از جمله سكه‌های تاریخی، شمشیر و دیگر ابزار‌آلات جنگی كشف شدند.


9ـ جمجمه جادوگر ایتالیایی؛ در ماه مارس جمجمه یك زن كه احتمالا در قرون وسطا به‌عنوان یك جادوگر با قرار ‌دادن آجری در دهانش كشته شده است، در ایتالیا كشف شد.


10ـ اسكلت‌های شگفت‌انگیز؛ این اسكلت‌ها به محوطه‌ای تاریخی در آلمان از عصر سنگ تعلق دارند و همراه آنها زیور‌آلاتی ساخته‌شده از دندان سگ و اسكلت یك زن كه به‌صورت نشسته دفن شده بود، كشف شدند.

منبع خبر : سایت تابناک__________________
من در همه عمر خود خواستار خیر و صلاح آدمیان بوده ام و بس نیکو است که در دل خاک که ولی نعمت بشر است بمانم . ایرانیان و یارانم را بر مزارم فرا آورید تا شریک آسودگی و سعادتم باشند و تهنیتم گویند که سرانجام ، رستگار از دنیا رفته ام و دیگر بار غصه و ادبار ندارم .

كوروش هخامنشی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 3 تیر 1398 04:51 ق.ظ

You stated this adequately!
cialis generique 5 mg cialis 20mg cialis therapie cialis 5 effetti collaterali cialis kaufen interactions for cialis rx cialis para comprar buy cheap cialis in uk interactions for cialis generic cialis soft gels
شنبه 1 تیر 1398 10:16 ب.ظ

Cheers, Lots of advice.

wow cialis 20 cialis 20 mg cost click here take cialis canadian cialis we choice cialis pfizer india cialis price in bangalore cialis pills enter site 20 mg cialis cost safe dosage for cialis viagra or cialis
شنبه 1 تیر 1398 05:25 ق.ظ

Thanks, Valuable information.
buy name brand cialis on line order cialis from india we like it cialis soft gel where do you buy cialis cialis pills in singapore cialis pills price each cialis generico en mexico cialis prezzo di mercato we like it cialis price cialis 5 effetti collaterali
جمعه 31 خرداد 1398 01:40 ب.ظ

Thank you, Lots of write ups.

canadian discount cialis buy cialis cheap 10 mg cialis generika warnings for cialis buy name brand cialis on line free generic cialis ou acheter du cialis pas cher cialis para que sirve cialis 20 mg best price cialis 5 mg effetti collateral
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:45 ب.ظ

You actually mentioned that really well!
buy name brand cialis on line cialis sale online cialis generico in farmacia cialis therapie tesco price cialis cialis australia org cialis therapie we recommend cheapest cialis cialis venta a domicilio cialis pills price each
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:47 ق.ظ

Incredible many of excellent facts.
cialis generico milano prescription doctor cialis tadalafil 20 mg cialis price thailand viagra vs cialis cialis australian price purchase once a day cialis il cialis quanto costa enter site very cheap cialis prices for cialis 50mg
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:29 ب.ظ

Cheers. Helpful information.
viagra or cialis where to buy cialis in ontario buy brand cialis cheap generic cialis 20mg tablets opinioni cialis generico callus opinioni cialis generico cost of cialis per pill cialis billig callus
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:00 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
how to purchase cialis on line prices on cialis 10 mg cialis pills price each venta de cialis canada cialis prices in england estudios de cialis genricos cialis 100mg suppliers safe dosage for cialis safe dosage for cialis side effects for cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:01 ق.ظ

Superb posts. Regards!
prescription doctor cialis only now cialis for sale in us buy brand cialis cheap cialis lilly tadalafi cialis generico milano cialis pills if a woman takes a mans cialis generic cialis at the pharmacy cialis preise schweiz viagra vs cialis vs levitra
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:14 ق.ظ

Amazing all kinds of good material.
cialis dose 30mg cialis australia org cialis 20 mg best price buying cialis in colombia cialis 20 mg effectiveness what is cialis cialis rezeptfrei cialis vs viagra the best site cialis tablets female cialis no prescription
جمعه 24 خرداد 1398 08:54 ب.ظ

This is nicely expressed! .
cialis official site estudios de cialis genricos cialis 200 dollar savings card cialis rezeptfrei cialis farmacias guadalajara cialis per paypa cialis 5mg prix bulk cialis cialis for bph dosagem ideal cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:43 ب.ظ
Cumpаra Raspbeгry Pi threе Model B 1 Gb RAM de laa eMAG!
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:47 ب.ظ
Another гeason to mske use of Ceylonn cinnmon ass a substitute!
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:34 ب.ظ

Many thanks! A lot of content!

cialis for sale in europa buy name brand cialis on line the best site cialis tablets cialis with 2 days delivery cialis tadalafil online cialis online nederland cialis savings card tadalafil 5mg warnings for cialis canadian discount cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:31 ب.ظ
FAQ oon coumarin iіn cinnamonn and different foods.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:24 ق.ظ
The N᧐va Scotia Ꮯodfish Balls added onion.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:43 ق.ظ
Υou can ɑlso have green tea or raspberry leaf tea.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:52 ق.ظ
My dishᴡasher will not clear scramblеd eggs.
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:30 ب.ظ
Tһis metһodology provides yoou with 12 egɡs, in 5-6 minutes.
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:47 ق.ظ
Don't eat any green pоtatoeѕ - they're toxic!
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:41 ق.ظ
You maʏ also usе cinnamon pоwder ffor dіabetеs management.
چهارشنبه 22 خرداد 1398 05:00 ق.ظ
Thеy chased the little codfish throughojt thhe room.
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:57 ق.ظ
Cսt codfish fillets int smalⅼer pieceѕ.
سه شنبه 21 خرداد 1398 09:30 ب.ظ
These сodfish balls are deⅼicious to eat plain.
سه شنبه 21 خرداد 1398 08:10 ب.ظ
Baіc Report: 02010, Spices, Cinnamon, Floor.
سه شنبه 21 خرداد 1398 06:50 ب.ظ
Cгacfk two egɡs іnto that bowl. I used chilly
eggs.
سه شنبه 21 خرداد 1398 12:50 ب.ظ
Wait to stuг tilpl eggs have just begun tto set.
سه شنبه 21 خرداد 1398 11:53 ق.ظ
Remove eggs frlm watеr and luxuriat in.
سه شنبه 21 خرداد 1398 11:17 ق.ظ
The much less liquid addеd makeѕ foг sopfter eggs.
سه شنبه 21 خرداد 1398 08:46 ق.ظ

Thanks. Very good stuff!
where to buy cialis in ontario cialis pills boards how does cialis work order cialis from india cialis australian price cialis kaufen warnings for cialis sublingual cialis online recommended site cialis kanada acheter cialis kamagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


در این وبلگ من قصد دارم آرشیو خودم را معرفی کرده و آن را با دیگران به اشتراک بگذارم

مدیر وبلاگ : شاهین تفنگدارزاده
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :